Időarányos szabadság kalkulátor – mi marad az év hátralévő részére?

Ha nyár, akkor szabadság, mely szinte minden dolgozó ember számára szent és sérthetetlen. Az év azonban még hosszú, így érdemes tartalékolni pár szabadnapot, különösen akkor, ha egyébként sem áll rendelkezésre túl sok, hiszen az időarányosság itt is fontos.

Megérdemelt pihenés

A dolgozó emberek számára meglehetősen hamar kialakul a hagyományos hétköznapi rutin, mely elsősorban a munkahely körül forog. Jellemzően nem szívesen gondolunk bele, hogy életünk jelentős részét munkában töltjük, de egyszerűen ez a módja annak, hogy saját lábunkra álljunk és önálló életet, megélhetést biztosítsunk magunknak és családunknak. Pihenni persze mindig érdemes és kell is, így a szabadnapok mindenkinek járnak. A kérdés sokkal inkább az, hogy mennyi?

A helyzet általában meglehetősen egyszerű, hiszen az év elején a munkavállalók megkapják az éves szabadnapok számát, az alapszabadságokkal és az esetleges kedvezményekkel együtt. Az sem ritka, hogy valaki még az előző évről is hordoz pár szabadnapot, ezt azonban a munkáltatók kevésbé szeretik és erre eleve más szabályok vonatkoznak. A mérvadó tehát az évre egyébként is kijáró pihenőidő, amellyel mindenki szeret már jó előre kalkulálni.

 

Az időarányosság természetesen itt is fontos, hiszen a jogszabály szerint az adott évből eltelt idő arányában vehetők ki a szabadnapok, ráadásul azok nagyobb részével a munkáltató rendelkezik. Ezzel szerencsére nem szokott túl nagy probléma lenni, hiszen mindenki a nyárra tartalékol, az azonban képes lehet megkeverni a számolgatást, ha valaki év közben áll munkába. Az időarányos szabadság kalkulátor ebben a helyzetben sokat segíthet.

Arányosított szabadidő

Az időarányos szabadság kalkulátor nevéből is egyértelműen kikövetkeztethető, hogy a szabadnapokkal kapcsolatban kifejezetten fontos tényező az eltelt időhöz való arányosítás. Ez adja meg azt ugyanis, hogy a hatályos jogszabályok szerint az adott tárgyévre hány szabadnappal számolhatunk. Szerencsés esetben nincs szükség a tört évekhez kapcsolódó számításokra, ám nem várható el az, hogy mindenki január elsején kezdjen el dolgozni egy új munkahelyen, így tisztázva a számokat.

A képletet ráadásul tovább bonyolíthatják a különböző kedvezmények, mint például a korkedvezmény vagy a gyermekek után járó pótszabadságok, melyek ugyan a pozitív oldalt erősítik, de a számolgatásnál nem elhanyagolhatók. A munkáltató természetesen minden esetben köteles megállapítani az éves szabadnapok számát, de ha biztosra szeretnénk menni, mi is utána számolhatunk. Erre egy viszonylag egyszerű képlet is rendelkezésre áll, de az időarányos szabadság kalkulátor pár másodperc alatt kisegít.

A kalkuláció alapját minden esetben a teljes éves szabadnapok száma jelenti, alapszabadsággal és plusz napokkal együtt. Az arányosításhoz ezt a bázisértéket kell elosztani az év napjainak számával, vagyis 365-tel. Ha az így kapott értéket megszorozzuk az évből még hátralévő napok számával, megkapjuk a nekünk időarányosan járó szabadnapok számát. Ez legtöbbször egy tört szám, melyet felfelé vagy lefelé kell kerekíteni. Bár nem túl bonyolult a képlet, az időarányos szabadság kalkulátor használata egyszerűbb.

Tervezhető kikapcsolódás

Bár már bőven benne járunk a nyári hónapokban és nagy valószínűséggel mindenki kivette a hosszabb szabadságát, érdemes az év még hátralévő részével is kalkulálni. Persze ha valaki a nyárra is munkát vállalt, hiszen például egy állás Keszthely környékén sokak számára csábító, akkor más a helyzet, de alapvetően nem ez a jellemző. A nagy átlagban 20-30 nap között mozgó szabadságok majdnem felét ugyanis a többség ilyenkor veszi ki, a hőhullámokat a vízparton vészelje át. A szabadnapokkal kapcsolatban ugyanakkor érdemes taktikusan eljárni, hiszen bármikor szükség lehet a plusz szabadidőre.

A váratlan helyzetekre persze nem lehet felkészülni, de néhány napot mindenképpen érdemes tartalékolni akár az év végéig is, különösen ha valamiért limitált mennyiséggel rendelkezünk. A tört éves munkakezdés például okozhatja ezt, így mindenképpen javasoljuk az időarányos szabadság kalkulátor használatát, hogy tisztázódjanak a pontos számok. Ezekkel pedig már a tervezés is egyszerűbb és átláthatóbb.

Félreértés ne essék: a szabadság mindenkinek jár és természetes, hogy a többség a turizmus főszezonjában, nyáron ejti meg ennek hosszabb verzióját. A szabadnapokat azonban pazarolni sem érdemes, hiszen így könnyen elfogyhatnak és ez akár kellemetlen szituációkat is eredményezhet. Az időarányos szabadság kalkulátor mellett érdemes az egyébként is megállapított szabadnapok számára hagyatkozni és okosan beosztani azokat, hogy jusson idő a pihenésre az év második felében is.